Brak zainstalowanego Flash Player plugin Kliknij aby zainstalować
 • Instalacje elektryczne

  to nowoczesne instalacje wykonywane metodą bez puszkową lub inaczej puszek dolnych z użyciem najwyższej jakości materiałów czołowych producentów branży elektroinstalacyjnej.

 • Instalacje inteligentne

  zapewniają integrację systemów oświetlenia, ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji, monitoringu i systemów alarmowych, videodomowfonów, kontroli dostępu oraz wszystkich innych systemów.

 • zdjęcie w topie
 • zdjęcie w topie
 • zdjęcie w topie
 • zdjęcie w topie
 • zdjęcie w topie
 • zdjęcie w topie

Remont domu lub mieszkania? – Warto od razu wymienić instalację elektryczną.

Data dodania: 31.05.2011

zdjęcie gółwne do artykułu remont domu lub mieszkania? – Warto od razu wymienić instalację elektryczną. Czy warto decydować się na dodatkową inwestycję w postaci nowej instalacji elektrycznej? Remont mieszkania to znakomita okazja do wymiany instalacji elektrycznej. Pamiętajmy, że nienaprawiana, stara instalacja może na drodze nieszczęścia sama zmusić nas do remontu, dlatego warto uprzedzić awarię i zaplanować wymianę starej elektryki.Archaiczne instalacje mogą stanowić zagrożenie.

Do oceny stanu instalacji potrzebne będzie oko uprawnionego elektryka. Sprawdzi on stan przewodów, tablicę rozdzielczą, puszki przyłączeniowe, dokona pomiarów rezystancji izolacji a także sprawdzi działanie ochrony przeciwpożarowej. W przypadku nowej, sprawnie działającej instalacji, która została źle "obliczona" w stosunku do potrzeb, a co za tym idzie jest przeciążona, również może okazać się konieczna jej modernizacja.
       W pierwszej kolejności należy pozbyć się starych bezpieczników naprawianych domowym sposobem "na drut" lub "na spinkę", przewodów o wadliwej izolacji i uszkodzonych gniazd oraz włączników. Niezbędnym elementem nadającym się tylko do wymiany są wszystkie przewody wykonane z aluminium oraz przewody miedziane jeśli nie posiadają tzw przewodu ochronnego. Obecnie obowiązujące Polskie Normy wymagają aby każda instalacja elektryczna była wyposażona w przewody ochronne PE.

Coraz więcej elektroniki w domu – większy pobór prądu.

Często z upływem lat zwiększamy liczbę odbiorników. Przy remoncie warto wykonać nowe obwody i wymienić rozdzielnicę. Urządzeniom pobierającym większą ilość prądu powinniśmy zapewnić osobne zasilania oraz osobne bezpieczniki. Położenie nowej instalacji daje nam możliwość zainstalowania nowej tablicy rozdzielczej. Znajdują się w niej "bezpieczniki", a w rzeczywistości wyłączniki. W tablicy rozdzielczej są też ochronniki oraz aparatura sterująco-sygnalizująca. Elementy te pozwalają na ochronę przed zwarciami i przeciążeniami, skokami napięcia, porażeniem prądem. Wymiana rozdzielnicy może wymagać zdemontowania licznika, co należy zgłosić do miejscowego rejonu energetycznego, występując z prośbą o ponowne zaplombowanie. Należy wtedy podać termin rozplombowania licznika, jego nr, stan oraz uprawnienia elektryczne osoby wykonującej nową instalację elektryczną.

Nowoczesne zabezpieczenia domowej instalacji.

Warto wyposażyć instalację w kilka rodzajów wyłączników. Pierwszy z nich to wyłączniki nadmiarowoprądowe, chroniące instalację przed szkodami występującymi na skutek zwarcia. Do jednego wyłącznika można podłączyć obwód obsługujący maksymalnie 10 gniazdek albo 20 punktów oświetleniowych. Wyłączniki różnicowoprądowe chronią przed porażeniem prądem w wyniku bezpośredniego dotknięcia odbiornika, ale także przewodu pod napięciem lub zacisków w gniazdku albo wyłączniku. Porównują one prąd płynący w przewodzie fazowym i neutralnym i w przypadku wystąpienia różnicy większej niż ok. 30 mA, odłączają zasilanie. Styczniki pozwalają na zdalne wyłączanie urządzeń oraz sterowanie. Pozwalają one automatycznie uruchamiać urządzenia, z których chcemy korzystać w określonym czasie lub na skutek określonego zdarzenia. Zabezpieczają także pewne urządzenia przed automatycznym uruchomieniem, w przypadku włączenia prądu po awarii. Wyłączniki pierwszeństwa również zabezpieczają instalację przed przeciążeniem. Pozwalają na automatyczne wyłączenie jednego urządzenia, gdy uruchamiamy drugie, np. wyłączają ogrzewanie elektryczne podczas korzystania z kuchenki.

Żródło: www.muratordom.pl