Brak zainstalowanego Flash Player plugin Kliknij aby zainstalować
 • Instalacje elektryczne

  to nowoczesne instalacje wykonywane metodą bez puszkową lub inaczej puszek dolnych z użyciem najwyższej jakości materiałów czołowych producentów branży elektroinstalacyjnej.

 • Instalacje inteligentne

  zapewniają integrację systemów oświetlenia, ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji, monitoringu i systemów alarmowych, videodomowfonów, kontroli dostępu oraz wszystkich innych systemów.

 • zdjęcie w topie
 • zdjęcie w topie
 • zdjęcie w topie
 • zdjęcie w topie
 • zdjęcie w topie
 • zdjęcie w topie

Błędy przy wykonywaniu instalacji elektrycznej.

Data dodania: 31.05.2011

zdjęcie gółwne do artykułu błędy przy wykonywaniu instalacji elektrycznej Zaprojektowanie i wykonanie instalacji elektrycznej tak, aby była bezpieczna dla wszystkich domowników jest najtrudniejszym zadaniem elektryka. Nie może też zabraknąć mu wyobraźni przy przewidywaniu możliwych zagrożeń.Uziom i gniazda.

Przed błędami dotyczącymi instalacji elektrycznej może uchronić doświadczenie, ale przede wszystkim przestrzeganie norm i przepisów.
Jednym z częstych błędów jest brak uziomu. A przecież skuteczny uziom jest niezbędny dla bezpieczeństwa wewnętrznej instalacji domowej. I to nie chodzi tylko o mieszkańców, ale też i urządzenia domowe. Najwrażliwsze są komputery, telewizory i inne urządzenia o wysokim stopniu integracji elementów elektronicznych a więc urządzenia drogie. Dzisiaj jest to praktycznie większość urządzeń w gospodarstwach domowych.
       O uziomie trzeba pamiętać już na bardzo wczesnym etapie budowy domu, zwłaszcza, jeśli chce się mieć uziom fundamentowy. Jest on ułożony z taśmy lub prętów stalowych w dolnej części ławy fundamentowej.
       Kolejnym błędem jest zbyt mała ilość gniazd i źródeł światła. To jednak najczęściej można zaobserwować dopiero po przeprowadzce do nowego domu, gdy okazuje się, że aby w kuchni podłączyć czajnik, trzeba doprowadzić prąd przedłużaczem.... Często zdarza się też, że w nowym domu jest zbyt ciemno. Wynika to z tego, że co prawda zamontowaliśmy tyle lamp, co było w poprzednim mieszkaniu, jednak obecne pomieszczenie jest 2 razy większe. Pomocne może być rysowanie sobie kredą na podłodze sprzętów w miejscach, gdzie przewidujemy, że będą stały. Wtedy automatycznie pomyślimy, że jeśli toaletka i lustro w łazience są w tym miejscu, to potrzebna będzie wtyczka do podłączenia maszynki do golenia czy suszarki. A jak chlebak będzie stał na danym blacie, to gdzieś obok musi być gniazdko, żeby móc włączyć krajalnicę do chleba. Warto też zamontować gniazdo siłowe. Może okazać się potrzebne przy nawet niewielkich remontach, na przykład do zasilania piły czy betoniarki.

Zapotrzebowanie na moc i rozdzielnica.

Błędem jest również źle określone zapotrzebowanie na moc. Jeśli na etapie projektu nie zostały przewidziane urządzenia elektryczne o dużej mocy, takie jak kuchenki, kotły elektryczne, podgrzewacze przepływowe, to może się okazać, że z części z nich trzeba będzie zrezygnować, albo wykonać przyłącze od nowa. Zapotrzebowanie na moc nie zależy tylko od ilości "prądochłonnych" urządzeń, ale i od sposobu ich użytkowania. Zwłaszcza, że prawie nigdy nie pracują one równocześnie. Zbyt mała liczba obwodów, to też poważne niedopatrzenie. Przyjmuje się, że z jednego obwodu nie powinno tworzyć więcej niż 10 gniazd lub 20 źródeł światła. W domu jednorodzinnym jednak ta zasada się nie sprawdza, bo jeśli wszystkie lampy sufitowe podłączymy pod jeden obwód, to w przypadku jego uszkodzenia - cały dom będzie pozbawiony górnego światła.
       Aby poprawnie wykonać instalację, trzeba ustalić potrzebną ilość mocy oraz wykonać projekt instalacji wewnętrznej, szczególnie powyżej 10kW zapotrzebowania mocy. Projekt obejmować powinien wewnętrzną linię zasilającą oraz schemat instalacji domowej. Po wykonaniu instalacji, musi ona być sprawdzona przez elektryka, który sporządzi protokoły pomiarów.
       Błędami są też: brak wygodnego dostępu do rozdzielnicy albo zbyt mała rozdzielnica. Jeśli w trakcie awarii nie mamy jak dość wygodnie do rozdzielnicy, aby włączyć czy wyłączyć któryś z obwodów elektrycznych, to może się to skończyć tragedią. Jeśli dojdzie do porażenia albo zwarcia instalacji i pożaru, a my nie będziemy mogli dostać się do skrzynki z korkami, żeby wyłączyć zasilanie, to straty mogą być ogromne. Rozdzielnica powinna być umieszczona w pobliżu wejścia do domu, w widocznym miejscu, na wysokości wzroku dorosłego człowieka.
       Nierównomierne obciążenie faz też może być przyczyną zakłóceń w pracy instalacji, czy nawet przyczyną uszkodzeń przewodów. Może też niekorzystnie wpływać na działanie sieci.

Instalator bez uprawnień – twoje kłopoty!

Z prądem nie ma żartów – wymagajmy potwierdzenia umiejętności elektryka. Dobry i zaufany elektryk to podstawowy warunek przystąpienia do wykonania instalacji elektrycznej. Od poprawności wykonanej przez niego pracy zależy nie tylko, jakość odbioru urządzeń elektrycznych w domu, ale również nasze bezpieczeństwo, bo jak wiadomo, prąd potrafi zabić. Dlatego należy poważnie się zastanowić zanim zdecydujemy się skorzystać z najtańszej usługi na rynku. Zawsze z ceną idzie jakość i wiedza, a przez to i nasze bezpieczeństwo.
       Według Państwowej Straży Pożarnej najwięcej pożarów spowodowanych jest wadami instalacji elektrycznej.
       Instalacja oprócz bezpieczeństwa powinna spełniać również nasze wymagania pod względem komfortu korzystania z oświetlenia i urządzeń elektrycznych. Warto w celu wyłonienia dobrego fachowca przeprowadzić wywiad środowiskowy, ale wybrany przez nas elektryk powinien spełniać pewne wymagania formalne, co do uprawnień. Przede wszystkim należy sprawdzić uprawnienia do wykonywania instalacji elektrycznych do minimum 1kV, odnawiane, co pięć lat i wydawane przez SEP (Stowarzyszenie Elektryków Polskich)lub SPE (Stowarzyszenie Polskich Energetyków).
       Ważne są też uprawnienia do wykonywania pomiarów odbiorczych instalacji elektrycznej. Zwłaszcza w przypadku instalacji inteligentnej, warto sprawdzić czy elektryk przebył szkolenie u producentów interesujących nas systemów.
       Dobry elektryk pomoże nam również w kontaktach i zawieraniu umów z zakładem energetycznym. Warto wybrać fachowca, którego uprawnienia i kompetencje pozwolą na wykonania wszystkich tych etapów, co pozwoli nam zaoszczędzić czas, pieniądze i z pewnością dużo stresu.
       Aby uniknąć problemów, najlepiej zawrzeć z instalatorem-elektrykiem umowę, która jasno sprecyzuje, które etapy wykonania instalacji będą należały do jego obowiązków, która strona zajmie się formalnościami, jaki jest rodzaj planowanej instalacji, jaki jest termin rozpoczęcia i zakończenia prac, jaki jest okres gwarancji i sposób płatności oraz która strona zapewni i zapłaci za materiały posiadające deklarację zgodności z CE.
       Odpowiedzialność za gwarancję bezpieczeństwa i zgodności z obowiązującymi normami bierze zarówno projektant, jak i wykonawca, dlatego ważne, aby zatrudniać do tego osoby doświadczone i uprawnione. Dlatego tak istotną kwestią jest wybór właściwego fachowca.

Żródło: www.b500.pl